Zespół Regionalny MSZALNICZANIE z Mszalnicy

 

Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, tel/fax. 18 445-60-29, e-mail: gok@adres.pl

Zespół „Mszalniczanie” powstał w 1981 roku, jako pierwszy tego typu w gminie Kamionka Wielka. Jego założycielami są Stanisław Kunicki i Kazimierz Ogorzałek.

„Mszalniczanie” reprezentują region etnograficzny „Lachów Sądeckich”, położony u podnóża najbardziej na północ wysuniętej części Karpat. Region ten należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce tak pod względem śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz niezwykle bogatego stroju.

Właśnie te elementy decydują o kolorycie i bogactwie kultury ludowej w regionie sądeckim. Zespół „Mszalniczanie” prezentuje folklor swojego regionu w formie autentycznej. Są to nie tylko pieśni, tańce i muzyka, ale też widowiska będące rekonstrukcją wcześniejszych obrzędów z tego terenu.

W zespole tańczą zarówno młodzi jak i starsi, a wyróżnia ich strój, taniec i śpiew a także sposób zachowania się na scenie. Zgodnie z tradycją ludową muzykę tworzą skrzypce prym, skrzypce sekund, klarnet, trąbka i kontrabas.

W repertuarze zespołu są następujące programy i widowiska:

 1. „Mszalnickie wesele” (oddzielne widowiska części wesela):
  • Błogosławieństwo,
  • Oczepiny,
  • Krakowiaki weselne.
 2. Widowisko obrzędowe Kolęda z turoniem.
 3. Wiązanka tańców lachowskich.

W czasie ponad trzydziestoletniej działalności „Mszalniczanie” koncertowali na wielu konkursach i festiwalach, zarówno krajowych i zagranicznych.

Spośród wielu nagród jakie zespół posiada na uwagę zasługują: III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (1984r), III miejsce i „Brązowa Ciupaga” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1987r), gościnny występ w Festiwalu Folklorystycznym w Svendborg (Dania 1994r), gdzie zespół tańczył przed Królową Danii Małgorzatą II.

 • W 1997 roku zespół odbył tygodniowe tourne po Niemczech.
 • W 1999 roku „Mszalniczanie” z wieloma zespołami Sądecczyzny witali Papieża Jana Pawła II w Starym Sączu podczas beatyfikacji Świętej Kingi. Wszystkie te zespoły nagrały później płytę CD pt „Życzymy, życzymy”, dedykowaną Ojcu Świętemu.
 • W 2001 roku dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu „Mszalniczanie” nagrali kolejną płytę CD, dokumentująca ich dorobek artystyczny.
 • Zespół dwukrotnie brał udział w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu w 2001 roku otrzymując III miejsce oraz w 2005 r, kiedy to zespół zdobył I miejsce i Złote Serce Żywieckie.
 • W 2005 roku grupa kolędnicza zespołu „Mszalniczanie” zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej .
 • W maju 2007r zespół występował na Węgrzech w Budapeszcie z okazji jubileuszu 40-lecia kapłaństwa Nuncjusza Apostolskiego ks. abp Juliusza Janusza. W tym samym roku „Mszalniczanie” wystepowali gościnnie na Dniach Miasta w Spiskiej Starej Wsi na Słowacji. Poza tym zespół występował na "Przepatrzowinach Teatrów Ludowych" w Czarnym Dunajcu, gdzie zdobył I miejsce i "Złotą Maskę".
 • W 2008 roku grupa kolędnicza z zespołu zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowine Tatrzańskiej. W tym samym roku zespół występował w Kamience na Słowacji.
 • W 2009 roku "Mszalniczanie" występowali na Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i zwyczajów, gdzie zdobyli I miejsce. Występowali także w Melykut, węgierskiej gminie zaprzyjaźnionej z gminą Kamionka Wielka.
 • W 2009 roku zespół wygrał "Brązowe Żywieckie Serce" i "Złota Ciupagę" na MFFZG w Zakopanem.
 • W 2010 roku grupa kolędnicza zespołu zdobyła III miejsce na  Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej, w 2012 roku miejsce II, a w 2013 i 2014  roku  I miejsca w tym przeglądzie.
 • W 2011 roku zespół zdobył  wyróżnienie Festiwalu Górali Polskich w Żywcu na Festiwalu Górali Polskich.
 • W roku 2014 zespół zdobył II miejsce na Małopolskim Konkursie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych w Łużnej. W tym też roku zdobyli II miejsce na Lachowskim Konkursie Par Tanecznych i Kapel w Michalczowej.                       

Zespół wielokrotnie był prezentowany w programach radiowych i telewizyjnych, posiada nagrane płyty CD oraz film dokumentalny pt. ”Ręce i korzenie”

Za swoją działalność zespół został odznaczony Nagrodą Wójta Gminy Kamionka Wielka, Starosty Nowosądeckiego a nawet Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt

Kierownikiem zespołu jest Czesław Majewski (tel. 18-445-65-93)

Kierownikiem artystycznym i instruktorem Stanisław Kunicki (tel. 18-442-83-30),

E-mail

mszalniczanie@poczta.onet.pl