Zespół Pieśni i Tańca Śwniarsko

 

Zespół działa od kwietnia 2006 roku.

Początki nie były łatwe. Na początku opanowywaliśmy podstawy tańców ludowych.

Zespół podzielony jest na grupy wiekowe. Najmłodszą stanowią dzieci od 5 do 10 roku życia. Grupa starsza to dzieci i młodzież w wielu od 11 – 16 lat. W chwili obecnej zespół stanowy grupa około 80 dzieci.

Tradycją stało się, że spotkania rozpoczynają się powitaniem na melodię piosenki „W Dunajcu Woda…”. Uczestnicy ćwiczą różne rodzaje tańców ludowych: polkę i jej odmiany: polkę ciętą, polkę z nogi, polkę suwaną, walce, sztajerki, chodzony i krakowiaki. W układ tańców, które są prezentowane na scenie wkomponowane są tylko niektóre z nich.

W chwili obecnej ozdobą zespołu jest kapela składająca się w całości z młodych mieszkańców Świniarska. Na próbach  tejże kapeli  śpiewane są piosenki tj.: „Piękna jest sądecka ziemia”, „Podegrodzko wioska”, „Sla dziewcyna”, „Żółciutkie kaczonce”, „Pil konis”  i wiele innych. Opiekunowie starają się organizować różnego rodzaju wyjazdy i zgrupowania dla swoich podopiecznych. Od 2008 r. zespół wyjeżdża na zgrupowania do Piwnicznej. Często organizowane są warsztaty wakacyjne. W 2010 roku Zespół brał udział w Festiwalu w miejscowości Corlu w Turcji oraz w 2011 r. Hanioti w Grecji, Kiten Bułgaria, Orchid Macedonia.

Zespół często występuje na różnych imprezach okolicznościowych i charytatywnych na Gminie Chełmiec i Sądecczyźnie Oprócz lekcji tańca i śpiewu, można tez skorzystać z nauki gry na instrumentach tj.: skrzypce, klarnet, trąbka i kontrabas. Obecnie w zespole istnieją dwie kapele dziecięca i młodzieżowa. Na próby zespołu do trzech grup wiekowych i dwóch kapel uczęszcza 120 członków.

Nie sposób wymienić w tym miejscu rodzice dzieci tańczących w zespole, którzy są niezwykle zaangażowani we wszelkie sprawy związane z działalnością zespołu.

Opiekunowie zespołu:

  • Zbigniew Mordarski - założyciel i kierownik zespołu.
  • Paulina Mordarska i Małgorzata Kmiecik - zajmują się tańcem i choreografią zespołu.
  • Grzegorz Mordarski – społeczna praca na rzecz zespołu.
  • Andrzej Obtułowicz - odpowiada za akompaniament.
  • Marta Witowska – przewodnicząca Rady Rodziców.
  • Marek Wastag  - nauka gry na instrumentach i prowadzenie kapeli starszej.
  • Halina Walter – nauka gry na instrumentach smyczkowych
  • Władysław Michura – nauka gry na instrumentach dętych, prowadzenie kapeli młodszej.

 Kontakt