Zespół Regionalny „MYSTKOWIANIE” z Mystkowa

 

Zespół Regionalny Mystkowianie powstał w 2014 roku pod patronatem Stowarzyszenia Mystkowianie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Swoją siedzibę ma w Domu Ludowym w Mystkowie. 

Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Ziemi Sądeckiej (Lachów Sądeckich) zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej.

Lachy Sądeckie to jeden z najciekawszych, charakterystycznych nurtów wielu odrębności etnograficznych w Beskidach, w którym dominują melodie i tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu, klarnetu i trąbki jak cięta polka, polka z nogi, walc szybki, mystkowianka, suwana czy siadany.

Zespół występuje w tradycyjnych strojach lachowskich (ze wsi Mystków). Poprzez realizację coraz to nowszych programów członkowie zespołu uczą się szacunku do rodzimej tradycji bawiąc się, tańcząc i śpiewając. Piękna idea krzewienia kultury zaangażowała wielu wspaniałych ludzi. 

Podczas dotychczasowej działalności wygrał Nagrodę Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin", zdobył regulaminowe wyróżnienie na 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, III miejsce na VII Małopolskim Konkursie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY 2015 w Łużnej oraz pobił Rekord Guinnessa w ilości par tańczących poloneza w Wieliczce. Występował również między innymi we Francji podczas III Jesiennych Spotkań z Kulturą Małopolską, w Krynicy Zdrój na XXIV Forum Ekonomicznym oraz podczas XXXIX Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej
w Krakowie.

Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba. Za choreografię i konsultację etnograficzną odpowiada Patryk Rutkowski, kierownikiem muzycznym jest Larysa Morawska.

Kontakt:

Stowarzyszenie "Mystkowianie" w MystkowieDom Ludowy 477, 33-334 Kamionka Wielka

https://www.facebook.com/Mystkowianie/

Telefon:

508-866-856