Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIĄTKOWIOKI”

 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIĄTKOWIOKI” działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu a swą nazwę zapożyczył od miejscowości, w której w 1994 roku został założony - czyli od Piątkowej. Mają nawet związane z nią motto:

„Piątkowo, Piątkowo ty biydno wiosecko,
teros już wyglondos jak małe miastecko.

Domy murowane, a w łogrodach kwiotki,
a gdzież się podziały szczechom kryte chatki.

A przecie niedawno babcia powiadała,
że w samym środku wsi dymno chata stoła.”

„Piątkowioki mają barwny i obszerny program obejmujący tańce, śpiewki, zwyczaje i obrzędy ludowe Lachów Sądeckich. Prezentują je na scenie zachowując wiele form autentycznych, niosąc radość licznym widowniom. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, takich instrumentów jak trąbka, klarnet, skrzypce (prym i sekund) oraz kontrabas

Członkowie zespołu to ponad 100-osobowy zespół, ćwiczący w czterech grupach wiekowych, zaangażowany i rozmiłowany w rodzimej kulturze, a ich głównym celem jest kultywowanie i popularyzacja przepięknego lachowskiego folkloru.

„Wdziękiem, młodością, werwą, dziewczęcą urodą i zadziornością chłopaków zdobywa serca miłośników folkloru lachowskiego zespół Piątkowioki” - tak reklamują sami siebie.

Zespół sięga również do folkloru innych grup etnograficznych, prezentując np. suity: Lachów Szczyrzyckich, Górali Skalnego Podhala, Górali Żywieckich i Krakowiaków.

Zespół „Piątkowioki ” w latach 1994-2014 dał około 500 koncertów . Uczestniczył w festiwalach regionalnych i krajowych i międzynarodowych takich jak:

Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej – (3 krotnie); Karpacki Festiwal Dziecięcych

Zespołów Regionalnych w Rabce – (3 krotnie); w Muszynie;   Bieczu; Gorzowie Wielkopolskim;   Nowym Wiśniczu;

Ogólnopolskich: w Krakowie; Zielonej Górze; Przemyślu; Dąbrowie Górniczej;

Międzynarodowych: „FRYTEK” Radzionkowie; Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - „Święto Dzieci Gór” Nowy Sącz - (4 krotnie),

a w bieżącym roku, za przedstawiony program na K.F.Dz. Z.R. w Rabce zespół został zakwalifikowany na 23 Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w 2015 roku, który odbywa się w Nowym Sączu’

Koncertował także za granicą na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Słowenii, Słowacji, we Francji, Hiszpanii, Włoszech, w Czechach, Rumunii, Grecji, Serbii, Turcji.

Rok bieżący R.Z.P. i T. PIĄTKOWIOKI, przyniósł jubileusz, który wieńczy 20-lecie  artystycznej działalności tej grupy na scenach krajowych i zagranicznych.

Koncert jubileuszowy, którego myślą przewodnią była jedna ze zwrotek pieśni Lachowskiej:

   „Nie dołbym cie Sączu za skarby wszechświata,

     bom się tu ulągnął na nebieskich kwiatach,

     słonecko, wietrzycek i woda zdrojowo,

     nicym na śmietanie od dziecka mnie chowo..."

odbył się w 8 czerwca br, w przepięknej scenerii Miasteczka Galicyjskiego i zgromadził prawie tysięczną   widownię a także licznie przybyłe delegacje zaprzyjaźnionych Zespołów oraz zaproszonych gości.

Skromny   jubileusz, ale wieńczący lata pracy wielu ludzi, ogrom ich zaangażowania,   sukcesy i długie chwile żywiołowych braw wielu widowni.

Minął następny etap, który ukształtował Zespół, wydobył możliwości, wskazał najwłaściwszą drogę artystycznych poszukiwań, wiodącą do wnikliwego zbierania materiałów, do tworzenia z nich widowiskowego kształtu, zahartował w walce o najwyższe laury. Nie wiadomo dokąd zaprowadzi   PIĄTKOWIOKÓW szlak występów w następnych latach. Należy się jednak spodziewać, że tak jak   dotąd kontynuowana działalność artystyczna, będzie niosła widzom przyjemność Zespołowi zadowolenie i satysfakcję, a dostojnej polskiej kulturze ludowej – sławę we własnym kraju i poza jego granicami.

Instruktor i choreograf - Andrzej Łukasik,

Asystenci - Małgorzata Łukasik – Kogut i Jarosław Sarecki,

Kierownik kapeli - Małgorzata Łukasik – Kogut,

Akompaniator - Zofia Gawlik

Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

z siedziba w Klęczanach

33-394 Klęczany 1

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki”

Tel.: (18) 443 33 73, +48 695 987 412.

www.gok.chelmiec.pl

www.piatkowioki.pl

e-mail: gok@chelmiec.pl

Powiat: Nowy Sącz

woj. Małopolskie

Andrzej Łukasik – Choreograf Zespołu

Tel: +48 600 612 653

e-mail: jendrek13@op.pl