Koło Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach

 

Opis przesłany przez KGW Marcinkowice:

Koło Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach działa od 2002 roku pod przewodnictwem Jolanty Kwiatkowskiej. Głównym celem działania KGW jest podtrzymywanie tradycji Lachów Sądeckich we wsi i regionie. Koło przez 15 lat swojej działalności zgromadziło stroje lachowskie dla swoich członkiń (pierwsze stroje wykonywane były samodzielnie przez Pania Marę Sikorską i Jadwigę Tobiasz). Również pod kierunkiem Pani Sikorskiej od lat wykonywane są tradycyjne Palmy Wielkanocne i wieńce dożynkowe. Efektem pracy KGW są wielokrotne zwycięctwa w Przegladach Dorobku Kulturalnego i Artystycznego KGW na poziome gminnym i wojewódzkim. Największym sukcesem jest Nagroda Główna w 7 Małopolskim Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Artystycznego KGW w Jabłonce a także I miejsce na Pogórzańskich Godach w Łużnej.

Członkinie KGW aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym wsi i parafii. Często współpracują ze szkołami w Marcinkowicach organizując Dzień Chleba w Szkole Podstawowej oraz uczestnicząc w Dniu Regionalnym w Zespole Szkół. Przy okazji różnych imprez panie przygotowują wiele potraw regionalnych takich jak kapusta z grochem, chleb, podpłomyki, kołacze, tradycyjny smalec, razowe pierogi z kapustą i grzybami, kotlety z fasoli, „Piękny Jaś” z sosem grzybowym. Kapusta z grochem przygotowana przez Panią Jolantę Kwiatkowską zdobyła I miejsce w konkursie potraw na Agro-Promocji a kotlety z fasoli w wykonaniu Pani Lucyny Żak wygrały konkurs potraw na imprezie „Kociołek Galicyjski”.

W 2016 roku z tradycyjnych bułeczek razowych został wykonany różaniec do Kościoła Parafialnego w Marcinkowicach. Panie Jolanta Żuchowicz, Maria Sikorska, Jadwiga Tobiasz prezentują na przeglądach swoje rękodzieło (prace bibuł karskie, hafciarskie i szydełkowe. Pani Jolanta Żuchowicz należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a Pani Maria Sikorska jest laureatka nagrody „Serce Lachowskie” przyznawane przez Stowarzyszenie Lachów za wyjątkowe zasługi na rzecz kultury Lachów Sądeckich.

Do pracy w kole chętnie angażuje się młodzież i ty koniecznie należy wspomnieć o zdobionych we wzory lachowskie piernikach, których autorką jest Karolina Żuchowicz

W styczniu 2017 roku koło zostało zarejestrowane pod tą samą  nazwą i tym samym przewodnictwem oraz prawem do używania skrótu KGW Marcinkowice.